fbpx

News

04 May 2020

Прорив дамби в Узбекистані

All news

04 May 2020

Прорив дамби в Узбекистані

1 травня, в Узбекистані прорвало дамбу, внаслідок чого постраждали 56 осіб і понад 12 тисяч жителів довколишніх населених пунктів було евакуйовано. Після прориву дамби вода дісталася до Казахстану і затопила ще 4 населених пункти.

22 April 2020

Комплексні тепловізійні рішення і термографічні продукти для вимірювання температури

Подібні системи дозволяють вимірювати температуру в людей безконтактно та абсолютно без якихось дій з боку людини. Тож це мінімізує вірогідність переносу вірусу від потенційно хворого на пристрій, або на інших людей.

09 April 2020

9 квітня в центрі Одеси обвалився будинок

В центрі Одеси, на розі вулиці Канатної та провулку Нахімова обвалився будинок. На щастя, перехожі які були поблизу врятувалися, ніхто не загинув.

25 February 2020

Початок руйнації мосту на Дегтярівській

21 лютого на Дегтярівському шляхопроводі сталося обсипання фрагментів захисного шару бетону. Шматки бетону впали на автомобіль, який рухався під мостом: камінь розбив вітрове скло, пошкодив капот і дах автомобіля. На щастя, ніхто не постраждав

20 February 2020

Форум «Балансування енергосистеми та системи накопичення електроенергії»

19-го лютого 2020 року відбувся форум «Балансування енергосистеми та системи накопичення електроенергії»

19 February 2020

Визначено топ 10 ризиків наступного десятиліття

На Міжнародному економічному форумі було визначено топ 10 ризиків наступного десятиліття. Половина з них – екологічні проблеми. Аномальна погода, невдачі в боротьбі зі зміною клімату, природні катастрофи, втрата біорізноманіття, рукотворні екологічні катастрофи – це хвилюватиме світ найближчі роки.

28 January 2020

System of verification of preliminary information

As part of the eleventh meeting of the Project Steering Committee of the «Support to Migration and Asylum Management in Ukraine» (IMMIS) project, JSC Bancomzvjazok presented a software product – «System of verification of preliminary information», abbreviated as SVPI

10 January 2020

Як побороти бюрократію за допомогою мобільного додатку?

Наше суспільство невпинно розвивається: науково-технічний прогрес, освоєння космосу, зміна уявлення про мистецтво. Але чомусь і до сьогодні кожному з нас необхідно мати пакет як паперових, так і пластикових документів. Чи зможе мобільний додаток це виправити?

03 January 2020

В аеропорту Бориспіль неплатнику аліментів заборонили виїзд з країни

У перший день нового року на паспортному контролі в аеропорту Бориспіль прикордонники затримали «аліментника», який планував сісти на літак до ОАЕ. Замість сонячних Арабських Еміратів він потрапив до поліційного відділка.

17 December 2019

New mobile terminal K.BPT 1000

This model is designed for fast and efficient automatic reading and documents validation for proper personal identification at the state border control.

13 December 2019

АТ «Банкомзв’язок» рекомендує встановлювати теплові насоси SENSO

У зв’язку з тим, що ціна на газ в Україні не дешевшає, а в планах є підняти його ціну до європейського рівня, використання теплових насосів в Україні набуває актуальності. Все більше приватних підприємств, санаторіїв, готелів, дитячих садочків, шкіл та житлових будинків переходять на теплові насоси.

27 November 2019

JSC Bancomzvjazok participates in the TRUSTECH International Exhibition on Security Innovation

From 26 to 28 November, JSC Bancomzvjazok participates in the TRUSTECH International Exhibition on Security Innovation.

18 November 2019

АТ «Банкомзв’язок» на ХІІ науково-практичній конференції з питань телекомунікацій та мереж спецпризначення

У Військовому інституті телекомунікацій та інформатизації відбулася XІІ науково–практична конференція. Вона була присвячена питанням розвитку телекомунікаційних систем та мереж спеціального призначення та їхнього застосування в районі проведення операції об’єднаних сил.

15 November 2019

Innovation decisions in marking underground networks

3M creates technology, that can determine needed network accurately

13 November 2019

Обвал стелі в ТРЦ «Глобус» у Києві

У понеділок 11 листопада в торговельно-розважальному центрі «Глобус», що знаходиться під Майданом Незалежності, обвалилася стеля.

12 November 2019

Компанія «Банкомзв’язок» взяла участь у виставці «Енергетика в промисловості – 2019»

Гостям виставки були представлені зразки пристроїв для безпечної й економічної експлуатації мереж всіх видів. Особливу популярність здобула система моніторингу цілісності трубопроводів на основі сенсерного кабелю. А також електронні маркери, призначені для позначення і швидкого знаходження різної підземної інфраструктури, комплексні рішення з енергозаощадження, електрозабезпечення та систем опалення.

07 November 2019

Сейсмічна активність в Україні

В Україні, за даними Інституту геофізики Національної академії наук, сейсмічна небезпека найближчим часом може загостритись. На Закарпатті магнітуда катастрофи може досягати 8 балів.

01 November 2019

Компанія “Банкомзв’язок” візьме участь у виставці “Енергетика в промисловості-2019”

АТ “Банкомзв’язок” візьме участь у виставці “Енергетика в промисловості-2019”, що відбуватиметься 5-7 листопада в Києві.

31 October 2019

Прорив дамби в Краснодарі. Яка ситуація з дамбами в Україні?

У результаті прориву дамби в Краснодарському краї загинуло 15 осіб,13 вважаються зниклими безвісти. Для ліквідації наслідків прориву дамби було залучено 270 осіб та 50 одиниць техніки, а також авіація.

21 October 2019

Участь у виставці «Зброя та Безпека 2019»

Чотири дні поспіль інтерес відвідувачі до стенду Мобільний тепловізійний комплекс TORSUS був на дуже високому рівні. Департамент Комплексних Систем Безпеки презентував технічне забезпечення Мобільного тепловізійного комплексу

06 September 2019

Система контролю та управління доступом периметру

Системи контролю і управління доступом контролюють права доступу на територію в залежності від категорії осіб та обмежують доступ для тих, хто не має таких прав. Сьогодні СКУД – це сукупність спеціального обладнання (набір пропускних конструкцій, контролерів, зчитувачів і т.д.) та програмного забезпечення, яка повністю автоматизує процес контролю доступу та практично мінімізують людський фактор.

22 August 2019

Плівки захисту інформації. Сторонні не побачать вашого екрану.

Як захистити інформацію і зберегти конфіденційні дані на екрані комп’ютера? Проблема захисту конфіденційної інформації від несанкціонованого доступу є на сьогодні, однією з найбільш злободенних.
фільтри конфіденційності, захист інформації, плівка захисту інформації

16 August 2019

АТ «Банкомзв’язок» на Energy Talk Show

Energy Talk Show зібрав більше ніж 300 учасників ринку електричної енергії. Під час заходу було проаналізовано підсумки першого місяця функціонування енергоринку і спрогназовано ціни на ринку в опалювальний сезон.
Energy Talk, енергетичний форум, семінар

12 August 2019

Термомодернізація. Що це і навіщо?

Збільшення платежів за теплопостачання, яке відбувається за останні роки, змусило задуматися про економію. Проблема настільки серйозна, що Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства назвало енергоефективність пріоритетним напрямком своєї роботи

24 July 2019

Аліменти, нові правила та покарання

bpt, погран служба, прикордона служба україни, прикордона служба, ДСПК,

03 July 2019

Оплачуване стажування студентів та молодих спеціалістів в АТ «Банкомзв’язок»

Стажування у нас – це можливість працювати з провідними світовими технологіями у сфері прикордонного контролю, комплексних систем безпеки, альтернативних джерел енергії, системах технологічного моніторингу, картографуванню, телекомунікаційних системах, навчитись застосовувати сучасні маркетингові прийоми для великого бізнесу, або спробувати себе в логістиці
Стажування, практика, профорієнтація, робота для студентів, робота без досвіду, стіл, предмети

31 May 2019

Система прогнозування повені BKC – FloodMonitoring

Через значні опади на західній Україні часто оголошують штормові попередження. А підйоми води можуть призвести навіть до повені. Тому зараз максимально актуальна система аналізу прогнозування повені.

29 May 2019

Innovations CommScope – for the development of your network

Leading organizations and businesses all over the world are well aware of the CommScope brand. JSC “Bancomzvjazok” is the official distributor of CommScope products in Ukraine.
Банкомзвязок, Банкомсвязь, дистрибутор, CommScope

17 May 2019

Термомодернізація медичних та навчальних закладів

Зниження енергоспоживання, підвищення використання альтернативних джерел енергії, екологічна безпека, створення свідомого та енергоефективного суспільства – один із пріоритетних напрямків державної політики. Саме тому на сьогодні в Україні все більш актуальним постає питання термомодернізації, особливо, коли мова йде про навчальні та медичні заклади. Адже забезпечення теплом шкіл, дитячих садків, лікарень є досить важливою задачею для міської влади.
геотермальний тепловий насос SENSO

02 May 2019

JSC “Bancomzvjazok” at Border Management & Technologies Summit Europe 2019

The event brought together leading border security officials from all Europe to discuss key issues related to border issues, threats, transnational organized crime and EU policies and strategies.

24 April 2019

Stream gauge software and equipment of own production

Technological monitoring systems Department has deployed a network of hydrological and hydrometeorological station. Now 42 hydrological stations are installed in Lviv, Ternopil, Ivano-Frankivsk and Chernivtsi regions.

15 April 2019

АТ «Банкомзв’язок» на Seamless Middle East 2019

Seamless Middle East 2019 is one of the largest conferences and exhibitions in the field of payment and trade. Within the framework of the event, the conferences were held in the areas of Payments, Fintech, Ecommerce, Retail and Identity, as well as an international exhibition of 350 leading technology vendors.

11 April 2019

JSC Bancomzvjazok on the annual conference of the magazine “Networks and Business»

The conference “SCS. Diagnostics monitoring and control systems and surveillance 2019” took place again in Ukrainian Chamber of Commerce and Industry and traditionally collected the best manufacturers and distributors of Ukrainian telecommunication market, and also guests from the most of areas of the Ukrainian commercial sector and many state organizations.
СКС

27 March 2019

European Data Protection Act. Why does everyone talk about it and, why is it so important

Now companies need to prove that they are trying to protect information in every way, including through preventive measures. Therefore, in Ukraine, more and more companies are beginning to buy privacy filters that protect the monitor from the person who stands next to and can read your data

15 March 2019

Aerial photography using UAV

Unmanned aerial vehicles (UAVs) or drones have proven themselves as a reliable technology for creating maps, plans, and other geodata products. In autonomous mode, but under the operator`s narrowly control, UAVs can perform various aerial photography options for photo and video production, cartographic production and 3D models, monitoring changes and performing various calculations.
створення топографічного плану 1:2000, ортофотоплану та 3D-моделі місцевості для проектування об’єкту будівництва

11 March 2019

JSC “Bancomzvjazok” offers privacy filters for your screens

According to statistics, company’s average loss from theft of information from the screens is about $ 4 million. At the same time, less than 20% of people use the means of data protection on the screen. So what about those who want to keep the information in their company confidential?

25 February 2019

Control of spatial displacements

Сurrent trends in construction field such as increasing number of storeys in a building, urban densification, reduction in building area, underground development application, increasing building density lead to increasing of the negative technogenic impact on already built-up objects located in adjacent areas.
Система контролю просторових зміщень вже успішно впроваджена в Україні та Казахстані

22 February 2019

The Green Card Insurance Certificates are checked by the border guards directly at the checkpoints

The hunt for the counterfeit “Green Card” policies owners began due to the fact that, according to insurers, over 30% of the “Green Card” is a fake

12 February 2019

VIDEO-SURVEILLANCE SYSTEM FOR PERIMETER OF GREAT LENGTH

The perimeter video surveillance system is one of the most important components of a complex automated security system of a high-security facility.

11 February 2019

New industrial IoT gateway, with a built-in security functional – SecFlow – 1v

SecFlow – 1v is ruggedized, multiservice and compact industrial IoT (IIoT) gateway with Edge Computing attributes, it is suitable to connect RTUs, smart meter aggregation devices, IoT base stations or concentrators, CCTV cameras, point of sale devices, WiFi base stations, and more over LTE, wireless or fiber networks – either public or private.

01 February 2019

Company “Bancomzvjazok” has become the official distributor of KOPOS KOLÍN

We are glad to inform you that Bancomzvjazok JSC became the official distributor of the products of the company DP KOPOS ELEKTRO

31 January 2019

Software system “Titan” and equipment of own production

In order to prevent the destruction, and react in proper time to changes in the conditions of the structures, in some countries already it is started to use the automatic control system of hydraulic structures “Titan”, it is the self-design solution of JSC “Bancomzvjazok” specialists

25 January 2019

Security alarm system for perimeter of great length

Modern challenges and threats dictate the obligatory implementation of modern automated systems of physical protection for critical infrastructure objects safety critical infrastructure objects are strategically important for the national security. That is why they are causing attention among intruders whose purpose is to carry out terrorist activities, commit acts of sabotage, theft or property damage, espionage.

22 January 2019

Bridge collapse in Brussels. What is the situation with bridges in Ukraine?

In the capital of Belgium on Thursday, January 17, an accident occurred on the bridge over the Willebroek Canal. Because of this, the water connection of Brussels with other cities was blocked until Saturday

21 January 2019

Our mobile terminal for passport and biometric control К.ВРТ800 is becoming more and more world-renowned

The world-famous online media Find Biometrics and Biometric Update dealing with biometric development evaluated the Ukrainian innovation – the portable terminal K.BPT800 for passport and biometric control.

18 December 2018

English quality in the solutions of the Ukrainian company

Taking into account the 25-year experience of JSC Bancomzvjazok in the information technology field, many implemented projects in the technological monitoring field, the result of close cooperation with the British company Güralp Systems Ltd is the provision of our company’s status as an exclusive partner.

07 December 2018

Pipeline integrity monitoring system from JSC Bancomzvjazok and its partner Fibersonics Inc.

For the protection of various types of pipelines the Integrated Security Systems Department of JSC Bancomzvjazok together with its partner – the American company Fibersonics Inc., offers solutions based on a distributed vibration sensor – Long Ranger ™.

06 December 2018

The system integrator JSC “Bancomzvjazok” raises the level of technical equipment of the tournament

JSC “Bancomzvjazok ”  an a provider of solutions that make life safer, has joined the organization of the Ukrainian Championship of Karate.

05 December 2018

The Company “Bancomzvjazok’’ took part in the international exhibition TRUSTECH 2018

The Border Control Systems Department of JSC “Bancomzvjazok” presented the biometric terminal BPT800 that is proprietary solution of the company, on the stand of our partner – the French company ELYCTIS.

15 November 2018

“Bancomzvjazok” took part in the international exhibition Energy Efficiency 2018

From November 6 to 8, JSC “Bancomzvjazok” took part in the international exhibition “Energy Efficiency. Renewable Energy – 2018 ” which was held at the International Exhibition Centre in Kyiv.

13 November 2018

“Bancomzvjazok” took part in the exhibition of modern communication and automation equipment

On November 8, 2018, JSC “Bancomzvjazok” took part in the exhibition of modern communication and automation equipment. Considerable attention was paid to fiber-optic couplings and mechanical connectors of Fibrlok fibers, as well as optical NPC-connectors. In addition, there were demonstrated screen privacy filters with innovation technology 3M “black out”.

12 November 2018

A workshop Innovations in the Biometric Control sphere for Ukraine

JSC Bancomzvjazok held a workshop «Innovations in the biometric control sphere for Ukraine» in the framework of participation in the exhibition Bezpeka 2018.

30 October 2018

Participation in the exhibition BEZPEKA2018

From 23 to 26 of October JSC Bancomzvjazok took part in the exhibition Bezpeka 2018. Border Control Systems Department of JSC Bancomzvjazok presented the internally developed biometric portable terminal BPT800 for rapid passport control.

08 October 2018

Mobile Software and Hardware Complex for Border Control Automation

In situations where it is necessary to carry out border control in remote, hard-to-reach regions or outside the checkpoint, the decision on its organization is a Mobile software and hardware complex for Border Control Automation.

03 October 2018

Representatives of Bancomzvjazok JSC attended the conference devoted to public identification systems, which was held on September 18-20 in Chantilly, France.

Representatives of Bancomzvjazok JSC attended the conference devoted to public identification systems, which was held on September 18-20 in Chantilly, France.

28 September 2018

Meeting on the identification of ways to implement prognostic meteorological and hydrological subsystems developed for the the Prut and Siret rivers

The representatives of Technological Monitoring Systems Department of Bancomzvjazok JSC took part in a meeting on the identification of ways to implement prognostic meteorological and hydrological subsystems developed for the the Prut and Siret rivers basins in the framework of EAST AVERT project as operational meteorological and hydrological forecasting systems.

14 September 2018

The mobile hydrochemical laboratory

The Mobile hydrochemical laboratory based on the vehicle in order to the prompt response to the facts of accidental pollution or periodic observation the subsoil and surface water chemical composition.

17 August 2018

System software “е-InspectorPro” is a modern and reliable software product that automates all border control procedures.

Border control is state control realized by the State Border Guard Service of Ukraine and includes a range of actions and a system of measures aimed at establishing of legal grounds for crossing the state border by persons, vehicles and moving goods across borders.
Прикордонний контроль

10 August 2018

Mobile surveillance complex – autonomous station with effective surveillance area of up to 12 kilometers!

Mobile surveillance complex is destined for automatic identification of people and equipement with the purpose of ensuring the protection of remote territory or  realization of intelligence.

02 August 2018

Fast and comfortable passport check with the device «Condor»

In June 2017, a long-awaited visa-free regime has started in Ukraine, which allowed Ukrainians, with biometric passports at hand, to fully appreciate all the benefits of technological progress.

20 July 2018

Hydrometeorological Monitoring

Global climate change is one of the main contemporary problems of mankind. Ukraine also feels the effects of climate change: only over the past 20 years, the average annual temperature has increased by 0.8°C and the average temperature in January and February – by 1-2°C.

05 July 2018

The TITAN Automated Hydraulic Facilities Condition Monitoring System

Constant monitoring and analysis of the condition of buildings and structures is necessary for their continuous and safe operation. During the life cycle, facilities are exposed to a number of factors of natural and man-caused origin that affect their condition.

02 July 2018

The Bancomzvjazok Company Became a Distributor of Equipment for the AEG Solar Electric Generation Stations in Ukraine

In an effort to offer our customers quality equipment at an affordable price, the Bancomzvjazok Company has signed a distribution agreement for the supply of equipment for the Solar Electric Generation Stations of the German AEG Company.

25 June 2018

Bancomzvjazok JSC Became a Distributor of the SCS OK-NET (Odeskabel)

Odeskabel, PJSC, announces the start of sales of the structured cabling system (SCS) OK-NET, and Bancomzvjazok JSC is the distributor of the SCS OK-NET of Odeskabel, PJSC since June 1, 2018!

19 June 2018

BPT800 Terminal—a Reliable Assistant to the Border Control

BPT800 – a portable solution for the registration and control of persons crossing security checkpoints.

25 May 2018

Bancomzvjazok JSC is 25 Years Old!

or a quarter of a century, Bancomzvjazok JSC has grown from a group of enthusiastic, like-minded people to a large and successful company, operating in Ukraine and abroad.

20 April 2018

Professionals of the Bancomzvjazok Company Were Awarded at the Annual Conference Organized by the Networks and Business Magazine

By a long tradition, the best brands of SCS and auxiliary equipment have been awarded at the conference. This time, diplomas, among others, were presented to representatives of Molex PN (the 1st place in the category “The SCS Projects Performed on Cat. 5e Components”) and CommScope Netconnect (the 1st place in the category “The SCS Projects Performed on the Components of Cat. 6 and 6A”), the official distributor of which is the Bancomzvjazok Company.

01 March 2018

The Seminar on Telecommunications Solutions for Supervisory Control Systems and APCS, as well as Information Security Was Held

On February 22, the seminar “Telecommunications Solutions for Supervisory Control Systems and APCS, Information Security”.

13 November 2017

The Need to Modernize Strategic Facilities for the Sake of Seismic Safety

“Seismic Activity: the Need for Monitoring and Impact on the Hydraulic Engineering Structures of Ukraine” has been presented by Oleh Ruban, the specialist of Bancomzvjazok JSC.

09 November 2017

Water Resource Board as a Component of Hydropower Development

Ways of Hydropower Development as the Basis for Increasing the Capacity of Generating the Power into the Unified Power System and the Potential of the Renewable Energy of Ukraine

30 August 2017

Opening of the Modern Playground

Grand opening of a modern game complex donated by Bancomzvjazok JSC to pupils of the Udaitsi Training and Rehabilitation Center in Chernihiv Region took place

03 July 2017

The Bancomzvjazok Company Presents an Integrated Security System for AIC at the AGRO-2017 International Exhibition

The integrated security system provides timely detection of unauthorized intrusion attempts and, with the help of unique technical solutions, is able to localize violations with an accuracy of 20 m along the perimeter of 50 km

14 December 2016

New ideas from the World Leader in Infrastructure Solutions

Перша в Україні об’єднана партнерська конференція Commscope для компаній-інсталяторів СКС торгових марок AMP Netconnect і Systimax

01 December 2016

Bancomzvjazok JSC Participates in the TRUSTECH International Exhibition (Cannes, France)

The exhibition presents the best innovative technologies for business, and companies around the world are sharing their expertise and presenting new solutions in the area of identification and payment

10 March 2016

Ukrainian borders gain better fluidity thanks  to BKC using Elyctis readers

The Ukrainian State Border Service uses BKC’s BPT500M biometric verification portable terminal at its checkpoints, to control travel documents such as ePassports and ID cards of Ukrainian and foreign citizens when they cross the country’s borders

01 March 2016

Bancomzvjazok JSC Presents the form to the Volleyball Team in Chernivtsi Region

The Bancomzvjazok Company continues the baton of targeted charity. Since 2015, we support Ukrainian young sportsmen. The next charitable step of the company was cooperation with the titled national women’s volleyball team of Chernivtsi Region.

19 January 2016

Passport Control of the European Level

At Boryspil Airport, the State Border Guard Service and representatives of Boryspil Airport have demonstrated the work of the modernized passport control automation system with biometric monitoring functions of the Gart-1/ENI

07 December 2015

Bancomzvjazok JSC Transfers 17 Level Gauges for Installation on Automatic Gauging Stations as Part of the Integrated Nationwide Forecasting System for Flood on the Prut and Siret Rivers

07 December 2015

Bancomzvjazok JSC — a Participant of the Systems of Guaranteed Power Supply and Automation Conference

23 November 2015

Bancomzvjazok JSC will realize the First Delivery of Equipment for the Integrated Nationwide Forecasting System for Flood on the Prut and Siret Rivers

16 November 2015

Participation in the Results of the Implementation of the Investment Program 2009-2015 on the Hydropower Plants of Kazakhstan Conference

11 September 2015

Representatives of Bancomzvjazok JSC Took Part in the Forum of Chief Power Engineers of Enterprises of the Republic of Kazakhstan

16 July 2015

Bancomzvjazok JSC at the Charity Auction “The Art That Saves”, Which Was Organized by Oschadbank

20 June 2015

The Bancomzvjazok Company Took Part in the ICOLD2015 Symposium

04 June 2015

Tracking the Pulse of the Planet

26 January 2015

Integrated System of Forecasting Flood of European Level in Ukraine

27 November 2014

Computers “in Green Shoulder Straps”

Bancomzvjazok JSC implements new design solutions for processing information about human biometric data

09 September 2014

Transfer of the Portable Software and Hardware Complex for the Automation of Border Control to Border Guards

09 September 2014

Modern IT Equipment of the Ukrainian Company for Automatic Checking of Passports and Identification of a Person Has Received High Marks at Prestigious International Exhibition in Paris

10 June 2014

Bancomzvjazok JSC Has Participated in the Annual Meeting ICOLD 2014

08 April 2014

Reconstruction of the Measuring and Test Equipment (MTE) for the Maina Hydraulic Power System

07 April 2014

Bancomzvjazok JSC—a Participant of the 9th SCS and Video Surveillance—Intelligence and Applications International Conference

02 April 2014

Bancomzvjazok JSC Has Financed the Social Edition of Children’s Books in Braille

10 March 2014

The Bancomzvjazok Company Became a Participant of the International Exhibition on the Safety KIPS 2014

05 December 2013

Reconstruction of a Hotel and Office Building in Abkhazia

07 September 2013

Our experts Took Part in the Preparation of a Video Surveillance Market Review

25 May 2013

20 Years of Reliable Solutions!

З моменту заснування в 1993 році компанія «Банкомзв’язок» зуміла пройти складний шлях розвитку і зайняти одну з ключових позицій на ринку інформаційних технологій України. Протягом 20 років ми створюємо ефективні і високотехнологічні рішення для державних і комерційних підприємств України, ближнього і далекого зарубіжжя.

25 May 2013